„Nekem Bornemisza Péter :Siralmas Énnéköm kellene összehasonlítani Ó én édes Hazám,Te jó magyarország... című versel”
Kedves Olvasóim!
A fenti kívánságról nekem is az jut eszembe: „siralmas énnéköm!” No, nem annyira, de fáj: Magyarország helyett magyarország; verssel helyett versel. (No, de nincs baj, hiszen azért olvassátok a korrepetálásaimat, hogy fejlődjetek, hogy tanuljatok.)
A feladat, ha éppen felületes vagy és nem gondolkodsz, kicsit félreérthető. Első pillanatban azt hihetnénk, hogy a két vers azonos szerzőtől származik.
Holott az „Ó, én édes hazám „.. Balassi költeménye.
Ebből máris adódik egy fontos összehasonlítási szempont:
Két költő két verséről van szó! (A netkorrep korábbi bejegyzéseiben általános tudnivalókat olvashattok hasonló feladatokról.)
Az alábbi kérdések pl. mutathatnak némi irányt az összehasonlításhoz:
- Milyen közös elemeket találunk a két költő életében?
- Milyen különbségeket?
- Mi jellemzi a költészetüket? ( Mi ebben a hasonló, mi az eltérő? )
Néhány tény, ami felhasználható a fogalmazáshoz:
- Életrajzból: Bornemissza Péter nevelője volt Balassinak (vallás, latin nyelv és kultúra) Hogyan hatott a mester a tanítványra?
- Életkoruk. Korkülönbség.
- Nemesi rang? ( Van-e ebben hasonlóság, különbség?)
- Költészetük jellemzője: reformáció, reneszánsz, humanizmus. Mit jelentenek ezek a fogalmak? Ki volt a reneszánsz költészet előkészítője közülük?
- Külföldön is jártak. Ki milyen okból? Elsősorban arra az időpontra fókuszálj, amikor az összehasonlítandó verseket írták.
- Mi jellemző a költészetüket? Hogyan csoportosíthatjuk a verseiket? Milyen közös vonást látunk? ( pl,. világi és vallási témák)
- Mindkét vers a hazától búcsúzás.
- Ki hogyan ír a hazáról? (áldott Magyarország, édes hazám)
- Versfelépítésük közös és eltérő vonásai. Pl. B.P. minden versszak 3 soros, a 3. refrén; B.B. 4 soros versszakok, a 4. sorköszönés, jókívánság
- A versek hangulata
- Műfaji különbség: B.P. egyetlen világi, lírai verse; B.B. elégia
- A versek címéből sejlik: B.P. egyéni keserűség – de a vers egésze a 16. századi magyar sorsról szól; B.B. –nagyfokú hazaszeretet (Balassi Bálint búcsúja hazájától)
- Mit árul el a versek kezdete?
- Mitől búcsúzik Balassi? (soroljuk fel)
- Hogyan búcsúzik Bornemissza?
- Mit tudunk meg a versek alapján az akkori Magyarország történelmi helyzetéről? ( pl. Balassi a kereszténységet emeli ki)
- Hogyan fejeződik be mindkét vers? (Humanista szokás: a költészetről. B.P. még a nevét is leírja – büszkeség! B.B. utoljára a verseitől búcsúzik (azok a legfontosabbak számára!ez is büszkeség; még ha tűzre is akarja vetni. )
Tudom, hogy lesz, akinek mankót adtam az összehasonlító elemzéshez, de azt is tudom, hogy mások inkább csak „botnak” látják a kérdéseket, még meg is legyintenének vele, ha tehetnék.
:-)
Lényeg: segíteni akartam, és a mai hangulatom, időm függvényében ilyen magyar irodalmi korrepetálás született.
A gondolkodó embereknek talán pl. még az alább felsorolt korábbi korrepetálások is segítenek:
http://interneteskorrepetalas.blog.hu/2008/04/19/mi_a_szoszt_irjak_ha_ugyanazon_kolto_ket_muvet_kell_osszehasonlitani_pl_balassi
http://interneteskorrepetalas.blog.hu/2010/05/16/a_reneszansz_eletszemlelet_megjelenitese_balassi_balint_kolteszeteben
http://interneteskorrepetalas.blog.hu/2007/10/04/balassi_balint_kolteszetenek_megkozelite
Utolsó kommentek