Mondatelemzési gyakorlatok
Az elmúlt időszakban több korrepetálás foglalkozott irodalommal, most egy kis nyelvtan következik. Mondatelemzés.
Kedves Olvasóim!
A mondatelemzés technikájáról egy korábbi korrepetálásomban már írtam . Ha ügyes vagy, megtalálod azt a bejegyzést is. ( Már amennyiben szükséged van rá.)
Az alábbiakban összetett mondatokat olvashatsz, valamint segítem az elemzésüket.
1. Tegnap olyan volt a fiam, hogy szinte kenyérre lehetett kenni. (Mit állítok a fiamról? –kenyérre lehetett kenni) 1. tagmondat a főmondat
A példamondat tehát alárendelő állítmányi összetett mondat.
2. Ami egy tanulónak sok, másiknak meg sem kottyan. (Mi nem kottyan meg a másiknak ? -2. tagmondat a főmondat (beleérthető utalószó: az) a mondat tehát alárendelő alanyi összetett mondat. (
3. Azt akarom mondani, hogy könnyű megtanulni a mondatelemzést. (Mit akarok mondani? –1. tagmondat a főmondat. A mondat tehát alárendelő tárgyi összetett mondat.
4. Addig tanuld meg a mondatelemzést, amíg nem késő. (Meddig? – addig. Alárendelő időhatározói összetett mondat) Ugye, tudod, miért?
5. Úgy tanulj, hogy jó eredményt érj el. (Hogyan tanulj? – úgy. Alárendelő módhatározói összetett mondat)
6. Nem írok le mindent, hogy Te is gondolkozz. (Miért? Mi célból nem írok le mindent? – alárendelő célhatározói összetett mondat)
7. Szegény, mint a templom egere. (Milyen szegény? Olyan, mint… Beleérthető a mondatba az olyan utalószó, tehát 1. tagmondat a főmondat. Melyik mondatrészre kérdezünk így: milyen . Most te nevezd meg a mellékmondat fajtáját.)
8. Megeszem a kalapom, ha a sok gyakorlás ellenére sem sikerül. ( Beérthető utalószó: akkor . A mondat feltételes tartalmú , alárendelő összetett mondat. Feltételes, mert csak akkor eszem meg a kalapom, ha…
9. Tegnap sok helyen úgy esett az eső, hogy patakokban folyt a víz az utcákon. ( a mondat az eső mértékére utal . A mondat tehát alárendelő mértékhatározói összetett mondat. Az eső következményei voltak az utcán megjelenő patakok. Ez a példamondat tehát sajátos jelentéssel is bír: következményes
10. Csak azért írtam 10 alárendelő összetett mondatot, hogy kellően tudd gyakorolni. ( Mi okból? – Mi célból? ---Okhatározó vagy célhatározó – e a mellékmondat? Szerinted?) A mondat tehát alárendelő ……összetett mondat.
Utolsó kommentek