Kedves Olvasóim!
Most éppen ezt kérdezik tőlem korrepetálás címén: "kell írni érvelő fogalmazást, tudsz –e nekem segíteni?"
Tudni tudok, de akarok-e? Nyugi, csak viccelődöm. Ha nem akarnék segíteni, akkor nem is találtam volna ki a korrepetálásnak ezt a lehetőségét, és jó magam pedig nem szaporítanám a blogerek számát.
A mai korrepetálás: Érvelő fogalmazás
Témája: (ahogyan a kérés hangzik)
Könyv és a számítógép kapcsolatáról-különbségéről, jó és rossz vonásairól, melyik hasznosabb meg ilyenek.
Nos, szinte készen is áll a vázlat.
Szedd ízeire a felsorolást és írd le mindegyik kifejezésről a véleményed.
Lehet, lesz olyan olvasóm, akinek ennyi már ki is nyitja gondolatai tárházát, ők már kezdhetik is a fogalmazást.
...
Akinek kell még egy kis segítség, az nyugodtan olvassa tovább a korrepetálásra szánt írásomat. ( 11 szempontot leírok, de Te is találj ki még.)
- Először is írj egy állítást a témáról . ( Pl. A XXI. században nagy harcban áll a könyv és a számítógép)
- Magyarázd meg, miért gondolod így. Mit tapasztalsz? (Üresek a könyvtárak? Régen többen voltak? Vagy a könyvtárak nem üresek, de nem a könyvespolcok, hanem a számítógépek előtt „kígyóznak a sorok”)
- Máris itt van egy összehasonlítási alap: Könyvekért nem kell sorban állni, addig nézelődhetsz az állványoknál, amíg akarsz.(amíg időd van és a könyvtár is nyitva van) Számítógépet pedig a legtöbb könyvtárban csak rövid ideig használhatsz. ( Mások is várnak rá.) A könyvespolcokról válogathatsz tetszésed szerint, a számítógépen bizonyos oldalak el vannak tiltva előled.
- Bármire vagy kíváncsi a számítógépen gyorsabban megtalálod. A könyvekben csak akkor, ha tudod, körülbelül melyik könyvben kell keresned. ( A PC-n elég pl. a google alkalmazása)
- Még a laptoppal sem olyan érzés félrevonulni, mint egy könyvvel. Leülni a meleg kandalló elé egy fotelba, és máris olvashatod a könyvet. Visszalapozhatsz benne.Nem kalandozol el olvasás közben más témára. ( A könyvben nem tudsz szörfölni, ha csak nem a versek között teszed azt pl.)
- A számítógép monitora elől legalább óránként fel kell állni. Rontja a szemet. Még a szék sem mindegy, milyen. Külön asztalra van szükség hozzá.
- A számítógépen a nyelvhasználat silányul. (Gondolj a gyors üzeneteidre, a rövidítésekre) A számítógéppel nagyon sok angol kifejezés épül bele a nyelvünkbe. Tetszik ez ?
- A könyvekkel pedig éppen a szókincsünk, helyesírásunk fejlődik. Fantáziánkat is fejleszti (hiszen sok leírást, tájat, szereplőt el kell képzelnünk.) A számítógépen pedig akár azonnal képet is kereshetsz.
- A könyv szórakozás (is) A számítógép munka.(is)
- Ma már sok információt, pályázatot csak a számítógépen lehet elérni El lehet intézni vásárlásokat . Banki ügyleteket. Hivatalos leveleket.
- A számítógép használatával a kézírásod minősége romlik. Észrevetted?
- Megjegyzés: az érvelő fogalmazás lényege: állítasz valamit, és érvelsz mellette vagy ellene. Esetleg mindkét szemszögből leírod a véleményed. Végül pedig érveidből levonod a tanulságot.
A korrepetálásom befejezéseként írok még néhány kérdést, ami segít gondolkodni.
Mi a hasznosabb? A könyv vagy a számítógép? Attól függ, honnan nézzük. Mi a Te véleményed? Melyik tud többet? Melyiket lehet több mindenre használni? Melyikek jobb kézbe fogni? Jelent-e számodra különös élményt a nyomdából frissen kijött könyv illata? Okoz-e egy könyv kényelmetlenséget? (pl. nehéz tartani) Mit könnyebb magaddal vinni egy utazáshoz? Melyik nélkül tudod elképzelni az életet?
Folytasd. Ha tartalmas dolgozatot írsz , szívesen meghívlak előadást tartani , kampányolni a számítógép, a könyv mellett vagy ellen.
Utolsó kommentek